+48 690 980 969 biuro@4rent.waw.pl

Leasing

Leasing operacyjny a leasing finansowy – czym się różni ?

Przy zachowaniu formy leasingu operacyjnego przedmiot umowy leasingowej zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy, który ma obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Do każdej raty leasingowej doliczany jest podatek VAT, a więc przy tej formie leasingu w przeciwieństwie do leasingu finansowego nie ma obowiązku opłacania podatku VAT w całości już na samym początku trwania umowy leasingowej. Dodatkowo należy wspomnieć, że do kosztów uzyskania przychodu można również zaliczyć opłatę wstępną.

Natomiast w leasingu finansowym korzystający wpisuje przedmiot leasingu do swoich składników majątkowych i to on ma obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Definicje te wynikają z przepisów podatkowych. Wybór formy finansowania zależy wyłącznie od podatnika korzystającego z umowy leasingu, który może być uzależniony od potrzeb rozliczania kosztów podatkowych oraz długości okresu, w którym przewiduje użytkować przedmiot leasingu. Leasing operacyjny a leasing finansowy – podstawowe różnice.

Należy pamiętać, że suma ustalonych w umowie opłat pomniejszona o należny podatek VAT odpowiadać musi co najmniej wartości początkowej środków trwałych. Po zakończeniu okresu trwania umowy leasingobiorca ma prawo do wykupu użytkowanego przedmiotu.

Szukasz leasingu na samochód? ubezpieczenia?

Pomożemy znaleźć najkorzystniejszą ofertę!

Sprawdź oferty, porównaj opinie i wybierz najlepszy leasing – Bezpłatnie i Niezobowiązująco!

Zapraszamy do kontaktu: biuro@finansekm.pl

www.finansekm.pl





Środek transportu przeznaczony do użytku własnego jest niezwykłą wygodą. Można z niego korzystać zawsze, kiedy zajdzie taka potrzeba. Zakup właściwego pojazdu może być jednak kosztowną inwestycją. Zwłaszcza w przypadku firm, które dopiero stawiają swoje pierwsze kroki w biznesie, może być to spore nadszarpnięcie budżetu. Nie jest to jednak sytuacja, w której przedsiębiorstwo musi rezygnować z własnego, wygodnego transportu. Jest bowiem kilka rozwiązań, które pozwalają na posiadanie pojazdu bez konieczności wkładania w jego zakup znacznej części budżetu. Mowa oczywiście o leasingu.

Czym jest leasing?

Leasing to nic innego jak po prostu umowa, która jest zawierana pomiędzy finansującym (inaczej leasingodawcą) oraz korzystającym (leasingobiorca). Na czym polega ta umowa? Tu również sprawa jest bardzo prosta - finansujący przekazuje bowiem korzystającemu dany przedmiot w użytkowanie (zazwyczaj jest to samochód właśnie). Korzystający jest w czasie takiego „wypożyczenia” zobowiązany do płacenia rat za leasing. Tego typu umowy są niezwykle popularne wśród początkujących przedsiębiorców. Sam leasing może mieć jednak dwie wersje – operacyjną oraz finansową.

Opcja numer jeden, czyli leasing operacyjny

Ta wersja leasingu zazwyczaj nazywana jest także leasingiem usługowym. Opiera się na tym, że użytkownikowi przekazuje się do korzystania środek trwały, czyli na przykład samochód. Obowiązkiem korzystającego w zamian za taki właśnie środek transportu jest płacenie stałych rat leasingowych. Warto wiedzieć, że w przypadku leasingu operacyjnego przedmiot przekazany korzystającemu do użytkowania jest własnością leasingodawcy, czyli inaczej finansującego. Może on na przykład dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Zakończenie takie umowy zawartej pomiędzy finansującym a korzystającym może się jednak zakończyć wykupem danego przedmiotu przez użytkownika. Istotna informacja dotycząca leasingu operacyjnego jest także taka, że korzystający może wpisać w koszty uzyskania przychodu opłaty związane z czynszem leasingowym, opłatami wstępnymi czy innymi ważnymi opłatami dotyczącymi utrzymania przedmiotu wziętego w leasing.

Co z VAT w przypadku leasingu operacyjnego?

Tu sprawa jest bardzo prosta. Jako że leasing operacyjny jest formą usługi, podatek VAT jest doliczany do każdej raty leasingowej. Skoro tak to działa korzystający ma także prawo wypowiedzieć taką umowę i oddać dany przedmiot, na przykład samochód. Może to zrobić praktycznie w każdej chwili.

Leasing finansowy – czym jest?

Leasing finansowy (inaczej kapitałowy), podobnie jak jest operacyjna wersja to nic innego jak forma „wypożyczenia” danego przedmiotu. Schemat działania jest tu taki sam - korzystającemu przekazuje się w użytkowanie środek trwały w zamian za opłaty leasingowe. Różnica pojawia się jednak w przypadku kwestii własności tego środka. W przypadku leasingu finansowego właścicielem przedmiotu jest leasingobiorca, który ma możliwość dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Jak wygląda sytuacja po zakończeniu takiej umowy? Podobnie jak w przypadku leasingu operacyjnego, leasingobiorca może przedmiot leasingu wykupić.

Podatek VAT w leasingu finansowym

Tu sytuacja różni się nieco od tego, która występuje w przypadku leasingu operacyjnego. W leasingu finansowym sama rata leasingowa jest podzielona na dwie części, które nazywane są kapitałową oraz odsetkową. Pierwszą z nich uważa się za spłatę wartości początkowej leasingowanego przedmiotu (na przykład samochodu). Druga część opłaty, czyli część odsetkowa to w świetle prawa koszt uzyskania przychodu leasingobiorcy. Co z tego wynika? A no to, że podatek VAT musi być więc zapłacony z góry, wraz z pierwszą ratą leasingową. Dlaczego tak się dzieje? Leasing finansowy jest bowiem traktowany jako dostawa towarów.

Czas trwania umów leasingowych

Leasing operacyjny może być zawarty na okres dłuższy niż 40% czasu amortyzacji danego przedmiotu, który podlega leasingowi (zazwyczaj jest to pojazd). Jak sytuacja wygląda w przypadku leasingu finansowego? Nie ma tu sztywnych wytycznych, umowa musi zostać jedynie zawarta na czas określony - na przykład powyżej 12 miesięcy, jest więc ona możliwa do lepszego dostosowania do potrzeb użytkownika.