Wypożyczenie pojazdu może być nie tylko bardzo praktycznym rozwiązaniem w wielu sytuacjach, ale także ekscytującym doświadczeniem. Czy chodzi o ważną, służbową podróż, o wakacje z rodziną, czy o konieczność zastąpienia własnego samochodu podczas jego naprawy, wynajem auta może Ci zapewnić całe mnóstwo korzyści. Jednak zanim wyruszysz na poszukiwanie idealnego pojazdu do wypożyczenia, jest kilka kluczowych informacji, które warto wiedzieć. W tym przewodniku postaramy się omówić najbardziej istotne kwestie, abyś mógł podjąć świadomą decyzję.

Potrzebne formalności

Przed wynajęciem samochodu musisz spełniać pewne wymagania dotyczące wieku czy uprawnień do prowadzenia pojazdów. W większości przypadków wypożyczalnie decydują się na świadczenie swoich usług osobom poniżej 25 roku życia. Trzeba jednak liczyć się z tym, że firma może nałożyć obowiązkową opłatę na tak młodego kierowcę. Konieczne będzie oczywiście także ważne prawo jazdy honorowane w kraju, w którym planujesz wypożyczyć auto.

Typy samochodów do wypożyczenia

Jednym z pierwszych kroków po dopełnieniu wszystkich formalności jest oczywiście wybór odpowiedniego typu pojazdu. Na rynku wypożyczalni samochodowych znajdziesz całe mnóstwo opcji – w tym małe samochody, vany, SUV-y, a nawet luksusowe auta. Wybór zależy rzecz jasna od Twoich indywidualnych potrzeb, liczby pasażerów czy celu podróży.

Małe pojazdy są idealne na krótkie trasy dla niewielu uczestników podróży. Vany z kolei świetnie sprawdzają się w przypadku rodzin z dziećmi oraz dużych grup podróżników. Jeśli potrzebujesz samochodu, który nie zawiedzie Cię w trudnych warunkach terenowych, postaw na SUV-y. Może się także okazać, że Twój pojazd musi spełniać pewne wymagania związane z elegancją i nienagannym stylem – wtedy z pomocą mogą przyjść wypożyczalnie oferujące luksusowe auta na specjalne okazje.

Ubezpieczenie pojazdu

To także jedna z ważniejszych kwestii podczas wypożyczania samochodu. Z reguły firmy oferujące usługi związane z wynajmem aut proponują swoim klientom kilka opcji do wyboru. Jedną z nich jest ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, które obejmuje szkody wyrządzone innym osobom czy pojazdom. Warto wiedzieć, że jest to podstawowa forma ubezpieczenia wymagana przez przepisy.

Inną opcją jest ubezpieczenie od kradzieży, czyli ochrona przed utratą pojazdu właśnie w jej wyniku. Równie popularną formą zabezpieczenia wypożyczonego samochodu jest ubezpieczenie od szkód, które w wyniku uszkodzenia czy awarii pokrywa koszty wynikające z naprawy pojazdu. To ubezpieczenie może proponować także całkowite zastąpienie auta innym. Przed podjęciem decyzji o formie ochrony koniecznie przeczytaj warunki ubezpieczenia i dostosuj je do Twoich potrzeb.

Opłaty dodatkowe i zasady wynajmu samochodu

Przed podpisaniem umowy najmu pojazdu dokładnie zapoznaj się z zapisami, które dotyczą dodatkowych opłat. Warto szczegółowo przeczytać także zasady wypożyczenia samochodu. Zazwyczaj klienci są informowani na przykład o dodatkowych kosztach za podstawienie pojazdu w konkretne miejsce, dodatkowe wyposażenie (takie jak chociażby dziecięce foteliki). Umowa najmu powinna także obejmować informacje dotyczące paliwa i tankowania auta podczas jego użytkowania.

Stan samochodu i potrzebna dokumentacja

Końcowym etapem w procesie wypożyczania pojazdu powinna być szczegółowa kontrola jego stanu. Przed wyruszeniem w podróż należy bowiem skontrolować poszczególne elementy samochodu – wszystkie istniejące już usterki i problemy musisz udokumentować. Warto to zrobić zarówno przy odbiorze, jak i przy zwrocie pojazdu, aby uniknąć niepotrzebnych zmartwień czy ewentualnych kar związanych z uszkodzeniem pojazdu.

Najlepsza oferta!

Znajdziesz ją, robiąc solidny przegląd dostępnych na rynku wypożyczalni samochodowych propozycji. W sieci znajdziesz całe mnóstwo takich ofert. Porównaj ich ceny oraz flotę poszczególnych firm, zwróć uwagę także na dodatkowe opłaty. Takie podejście z pewnością pozwoli Ci wybrać najbardziej odpowiednie rozwiązanie dopasowane do Twoich potrzeb i wymagań.